Vinç; ağırlıklı olarak ağır cisimleri kaldırmak ve başka yerlere taşımak için kullanılır.

Vinçler, yüklerin yüklenmesi ve boşaltılması için taşımacılıkta, malzemelerin taşınması için inşaatta ve ağır ekipmanların montajı için imalatta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir vinç, genellikle bir kaldırma halatı, tel halatlar veya zincirler ve hem malzemeleri kaldırmak hem de indirmek ve yatay olarak hareket ettirmek için kullanılabilen kasnaklarla donatılmış bir makine türüdür. (Kablo taşıma arabası)

Cihaz, mekanik avantaj yaratmak ve böylece yükleri bir insanın normal kapasitesinin ötesine taşımak için bir veya daha fazla basit makine kullanır.
Bilinen ilk vinç makinesi, eski Mezopotamya’da (eski Asur – şimdi Irak) icat edilen ve daha sonra eski Mısır teknolojisinde ortaya çıkan bir su kaldırma cihazı olan Shadouf’du.

İnşaat vinçleri daha sonra antik Yunan’da ortaya çıktı, burada insanlar veya hayvanlar tarafından çalıştırıldılar ve binaların yapımında kullanıldılar. En eski vinçler ahşaptan inşa edildi, ancak Sanayi Devriminin gelmesiyle dökme demir, demir ve çelik devraldı.

Yüksek Ortaçağ’da, gemileri yüklemek ve boşaltmak ve inşaatlarına yardımcı olmak için liman vinçleri tanıtıldı ve bazıları ekstra güç ve istikrar için taş kulelere inşa edildi.
Yüzyıllar boyunca, su değirmenleri ve yel değirmenlerindeki vinçler, kullanılan doğal güç tarafından yönlendirilebilse de, insanların veya hayvanların fiziksel eforuyla güç sağlandı.
İlk mekanik güç, 18. veya 19. yüzyılda tanıtılan en eski buhar vinci olan buhar motorları tarafından sağlandı ve birçoğu 20. yüzyılın sonlarında kullanımda kaldı.

Her biri belirli bir kullanıma uyarlanmış birçok farklı vinç türü vardır. Modern vinçler, daha önce mümkün olandan çok daha fazla kaldırma kabiliyeti sağlamak için genellikle içten yanmalı motorlar veya elektrik motorları ve hidrolik sistemler kullanır, ancak manuel kranklar hala güç sağlanmasının ekonomik olmayacağı yerlerde kullanılmaktadır.

Boyutlar, atölyelerde kullanılan en küçük pergel vinçlerden, yüksek binalar inşa etmek için kullanılan en yüksek kule vinçlere kadar uzanır.
Büyük yüzer vinçler genellikle petrol kuleleri inşa etmek ve batık gemileri kurtarmak için kullanılır.
Mini vinçler, dar alanlara ulaşarak inşaatları kolaylaştırmak için yüksek binalar inşa etmek için de kullanılır.

Bazı kaldırma makineleri, bir vincin yukarıdaki tanımına kesinlikle uymaz, ancak genellikle istifleyici vinçler ve yükleyici vinçler gibi vinçler olarak bilinir

#kablo arabası #kablotaşımaarabası